Być może bańka NFT pękła, ale sektor wciąż jest przygotowany do ekspansji

Sprzedaż NFT i aktywnych portfeli spadły w ciągu ostatniego miesiąca o ponad 40%, ale nowa infrastruktura warstwy 2 przygotowuje sektor na kolejny wzrost.

Niewymienne tokeny ( NFT ) szturmem podbiły świat w marcu i kwietniu tego roku z nawałem codziennych nagłówków o bijących rekordy sprzedaży i znanych firmach wypuszczające własne, jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki cyfrowej, dominujące w mediach głównego nurtu .

Kilka miesięcy do przodu, narracja przesunęła się na pękanie „bańki NFT” oraz zagładę i przygnębienie ostrzegające, że inwestorzy NFT są bliscy utraty wszystkich swoich pieniędzy.

Roczna historia rynku NFT. Źródło: Niewymienialne

Szybko spadające ceny i aktywność na czołowych rynkach NFT skłoniły wielu do spekulacji na temat śmierci przestrzeni niewymiennych tokenów, pomimo dobrze znanej cyklicznej natury rynku kryptowalut, który może odrodzić się do życia z chwilą upadku.

Aktywni użytkownicy opuszczają statek

Aktywni użytkownicy są siłą napędową rynków NFT, ale niestabilny charakter rynków kryptowalut w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, w tym wyprzedaż z 19 maja, w której zniknęła wartość 1,2 biliona dolarów z kapitalizacji rynku kryptowalut, doprowadziła do gwałtownego spadku liczby użytkowników czynność.

Liczba aktywnych portfeli na rynkach NFT. Źródło: NonFungible

Jak widać na powyższym wykresie, aktywne portfele na rynkach NFT osiągnęły szczyt pod koniec marca i od tego czasu spadły o ponad 40%, ponieważ spadające wartości w połączeniu z wysokimi opłatami transakcyjnymi w sieci Ethereum ( ETH ) trzymały traderów z dala od rynku.

Spadek aktywnych portfeli zbiegł się w czasie ze spadkiem sprzedaży w całej przestrzeni, ponieważ gwałtownie spadające ceny tokenów pogłębiły straty posiadaczy i kolekcjonerów, którzy widzieli, jak ich cenne dzieła sztuki traciły z dnia na dzień nawet 90% swojej wartości.

Całkowita liczba sprzedaży na platformach NFT. Źródło: NonFungible

Spadek liczby aktywnych użytkowników spowodował 60% spadek łącznej dziennej sprzedaży, która spadła z wysokiego poziomu 325 mln USD 7 maja do obecnego poziomu 110 mln USD.

NFT nie działają, ale nie są wyłączone

Nie wszystko jest jednak stracone, ponieważ istnieje wiele solidnych propozycji wartości i przypadków użycia dla NFT, które przedsiębiorcy i tradycyjne przedsiębiorstwa zauważyli i przyjęli ten sektor.

Ekosystem blockchain już przedstawił wiele realnych opcji radzenia sobie z problemami sektora NFT, takich jak uruchomienie protokołów Enjin  Efinity i JumpNet, które pomagają obniżyć opłaty i umożliwiają interoperacyjność w różnych sieciach.

Kolejne popularne rozwiązanie Polygon, łańcuch boczny Etheruem, który pozwala projektom pozostać na Ethereum, a jednocześnie ma dostęp do szybkiego środowiska o niskich opłatach. W ciągu ostatnich trzech miesięcy duża liczba projektów zorientowanych na NFT i gry przeszła do Polygon, a wraz z poprawą rynku kryptowalut i NFT te środowiska z niskimi opłatami powinny pomóc w zwiększeniu aktywności w sieci.

5 najlepszych rynków NFT. Źródło: DappRadar

Podczas gdy obecne statystyki mogą wyglądać źle w porównaniu z ostatnimi rekordowymi wartościami z dłuższego okresu, można zauważyć, że średnia liczba sprzedaży NFT wzrosła o prawie 300% między styczniem a końcem maja. To pokazuje, że sektor jest silny pomimo spadku rynku, który rozpoczął się 12 maja.

Ekosystem NFT mógł odnotować znaczny spadek aktywności i wartości tokenów w ciągu ostatniego miesiąca, ale jest zbyt wcześnie, aby ogłosić śmierć NFT, ponieważ świat tylko zarysował powierzchnię tego, co jest możliwe dzięki tej powstającej technologii inteligentnych kontraktów.

Źrdódło: Cointelegraph

Udostępnij w social mediach: