Boom na DeFi – Terra przekracza 21 miliardów USD w TVL

Rosnący koszt korzystania z sieci Ethereum, spowodowany przeciążeniem sieci, był przyczyną frustracji wielu entuzjastów kryptowalut, zwłaszcza tych, którzy chcieli eksplorować sektory DeFi i NFT.

Wiele konkurencyjnych blockchainów Layer-1 wykorzystało tę okazję, aby wyprzedzić udział Ethereum w rynku, z różnym stopniem sukcesu.

Wśród nich na wyróżnienie zasługuje sieć Avalanche, której wykładniczy wzrost w ciągu ostatnich kilku miesięcy był wyjątkowy nawet jak na rynek L1. Tylko w ciągu ostatnich 60 dni protokół ten odnotował najwyższy dzienny przyrost transakcji i aktywnych portfeli wśród L1.

Pod względem całkowitej zablokowanej wartości, sieć stoi na drugim miejscu po Terra, z ponad 12 miliardami dolarów.

AVAX na czele

Jednym z czynników napędzających wzrost Avalanche może być jego wysoka prędkość. Sieć twierdzi, że może przetwarzać ponad 4500 transakcji na sekundę, podczas gdy Ethereum może obsługiwać około 13 transakcji na sekundę. Całkowity rachunek transakcji przekroczył nawet niedawno granicę 50 milionów, po tym jak pod koniec sierpnia odnotował gwałtowny wzrost.

Na początku tego tygodnia Bank of America zauważył w raporcie badawczym, że zdolność Avalanche do bezpiecznego skalowania swojej sieci czyni z niej realną alternatywę dla Ethereum.

Oprócz tego deweloperzy Avalanche, Ava Labs, skupiają się również na rozwoju ekosystemu, aby napędzać wzrost. Platforma inteligentnych kontraktów ogłosiła ostatnio inicjatywy o wartości ponad 600 milionów dolarów. W tym 230 milionów dolarów zebranych w celu wsparcia płynności w rosnącym ekosystemie sieci DeFi.

Według danych Delphi Digital, aktywność deweloperska na Avalanche’s C-Chain również znacząco wzrosła w tym roku, z ponad 400 deweloperami i 70 000 wdrożonych unikalnych kontraktów. Zauważono, że wzrost ten został przyspieszony pod koniec lipca wraz z pojawieniem się feedów cenowych Chainlink w mainnecie Avalanche.

Widoczny wzrost sieci skłonił również wiele firm kryptowalutowych do nawiązania partnerstwa i zaoferowania wsparcia. Jego rodzimy token kryptowalutowy AVAX, wydany zaledwie w zeszłym roku, został niedawno wymieniony przez czołową giełdę kryptowalut Kraken. Zaoferował również wsparcie przez menedżera aktywów kryptowalutowych BitGo, wskazując na zainteresowanie zarówno inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych.

Terra wciąż prowadzi w grze

Partnerstwo z “wielką czwórką” firm księgowych Deloitte “w celu zbudowania bardziej wydajnych platform pomocy w przypadku katastrof przy użyciu blockchain Avalanche” doprowadziło nawet do skoku tokena AVAX do nowego ATH w listopadzie.

Ogólnie rzecz biorąc, cyfrowe aktywa wzrosły o ponad 3700% w cenie w ciągu ostatniego roku. A nawet weszły na krótko do top 10 kryptowalut w zeszłym miesiącu. Jego główny konkurent w tym czasie, Terra, również doświadczyła podobnych statystyk. Wyprzedziła zarówno Avalanche’s TVL i cenę tokena.

Jej rodzime aktywa wirtualne LUNA odnotowały w ostatnim roku rekordowy skok o 18 459%. To doprowadziło do tego, że wolumen DeFi przekroczył ostatnio granicę 21 miliardów USD po wzroście o ponad 30% w ciągu ostatniego miesiąca. To sprawiło, że Terra (LUNA) stała się największym ekosystemem DeFi po Ethereum, jako że Avalanche pozostaje na 5 miejscu.

Udostępnij w social mediach: