Bitcoin traci ponad 60 miliardów USD ze swojej kapitalizacji rynkowej

Cena Bitcoin (BTC) gwałtownie spadła 5 stycznia, gdy flagowy zasób cyfrowy spadł do 42 800 USD po spadku z ponad 46 000 USD w mniej niż trzy godziny. 

Od początku roku ogólna wartość rynkowa Bitcoin spadła o 62 miliardy dolarów. Czyli prawie 7%, z 878 miliardów dolarów 1 stycznia do 816 miliardów dolarów w czwartek 6 stycznia.

BTC YTD kapitalizacja rynkowa . 
Źródło: CoinMarketCap

Z 39,7% udziałem w globalnej dominacji rynku kryptowalut, Bitcoin notowany jest teraz za 43 080 USD, co oznacza spadek o 7,10% w ciągu ostatnich 24 godzin i 8,38% w poprzednim tygodniu, zgodnie ze statystykami CoinMarketCap.

1-dniowy wykres cen BTC. 
Źródło: CoinMarketCap

Opinia eksperta

Zaraz po publikacji protokołu z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA (Fed) rynek kryptowalut załamał się. Po rozpoczęciu rekordowego programu skupu aktywów w 2020 r., kiedy po raz pierwszy pojawiła się pandemia koronawirusa, rząd powiedział w 2022 r., że stopniowo zmniejszy swój bilans o 8,3 biliona dolarów.

W konsekwencji, do 110 milionów USD w longach BTC zostało zlikwidowanych w ciągu 15 minut, wymazując około 315M USD otwartych kontraktów terminowych w ciągu 30 minut. Kontrakty terminowe na kryptowaluty w sumie warte ponad 812 milionów USD zostały zlikwidowane, pozostawiając ekspertów od handlu kryptowalutami podzielonych co do tego, co dalej z cyfrowym aktywem.

Szczerze mówiąc, jestem zaskoczony, że nie widzieliśmy dzisiaj większego ruchu, jeśli to były agresywnie budowane longi. To wciąż może się rozstrzygnąć na korzyść. Jedyne co wiem na pewno to to, że ta impreza dopiero się zaczyna.

Główny analityk ds. Insights Will Clemente stwierdził :

Kontrakty terminowe Open Interest Leverage Ratio. 
Źródło: Glassnode

Z kolei Kaleo, renomowany trader kryptowalut, ujawnił :

Zaczynam wychylać się na niedźwiedzie. Po prostu nie wydaje się w porządku, że konsolidujemy się w tym zakresie od tak dawna, nie będąc w stanie odzyskać żadnych znaczących poziomów wyżej.

Dodał:

Marzec był wtedy, kiedy spodziewałem się, że ten cykl osiągnie szczyt, i w tym momencie zajęłoby trochę czasu, aby zobaczyć odwrócenie, którego potrzebujemy, aby tam dotrzeć. Wiele wykresów już przebiło się poniżej kluczowych poziomów wsparcia HTF (np. ETH).

Wykres ETH / Dolar amerykański. 
Źródło: Kaleo

Globalna kapitalizacja rynku kryptowalut

W wyniku krachu ceny Bitcoina wpłynęło to z kolei na cały rynek. Całkowita kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut wyniosła 2,05 biliona USD, co stanowi spadek o 8,58% w porównaniu z poprzednim dniem. 

Globalny wykres kapitalizacji rynku kryptowalut. 
Źródło: CoinMarketCap

W ciągu ostatnich 24 godzin wolumen wyniósł 158,2 miliarda USD, co stanowi wzrost o 82,61% w porównaniu z poprzednim dniem. DeFi wynosi obecnie 23,72 miliarda USD, co odzwierciedla 14,99% całkowitego 24-godzinnego wolumenu na rynku kryptowalut. Podczas gdy wolumen wszystkich stabilnych walut wynosi teraz 131,95 miliarda USD, 83,41%.

Udostępnij w social mediach: