Bitcoin Bull Trap – niedźwiedzie zaczynają wbijać pazury

Cena Bitcoina odbija się, ale po tak gwałtownym spadku i ponad 50% zniesieniu, każde odwrócenie musi być traktowane jako potencjalna pułapka na byki, dopóki nie zostaną odzyskane znacznie wyższe ceny.

Co więcej, wskaźnik siły trendu bardzo wyraźnie pokazuje, że niedźwiedzie są u władzy i są gotowe do wyciągnięcia pazurów, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby ponownie zapędzić ceny kryptowalut w tryb hibernacji.

“Only Up Season is Over”. Niedźwiedzie kontrolują teraz trend Bitcoina

Po tak silnym dla byków roku 2020 i jeszcze mocniejszym początku 2021, oczekiwanie “tylko w górę” w kryptowalutach nie jest niczym niezwykłym. To właśnie dlatego majowa wyprzedaż była tak dotkliwa – niewielu widziało, że nadchodzi.

Analitycy ostrzegali, że zbliża się coś gwałtownego, ale ponieważ sentyment był tak byczy, niedźwiedzie sygnały zostały zignorowane. Jednak technika rzadko się myli, jeśli tylko przestrzega się pewnych zasad.

Na przykład, Average Directional Index jest narzędziem do pomiaru siły trendu, które często jest odczytywane razem z Directional Movement Index. Mówiąc prościej, ADX mierzy trend, a DMI mówi, kto jest faworytem: byki czy niedźwiedzie.

Zmiany trendów są niezwykle wyraźne na wykresie trzydniowym | Źródło: BTCUSD na TradingView.com

Na powyższym wykresie nie da się ukryć, że niedźwiedzie nadal w pełni kontrolują Bitcoina. Pomimo krótkiego horyzontu czasowego pokazywanego przez byki. Począwszy od początku rynku niedźwiedzia, ADX i DMI dostarczały wiarygodnych sygnałów o tym, która strona handlu jest najbardziej dominująca.

Jak odczytywać ADX i DMI, aby ocenić siłę trendu na rynku kryptowalut?

Powyższy wykres pokazuje również DMI- spadający poniżej ADX, co jest wskazówką, że trend rośnie w siłę. Spadek poniżej odczytu 20 zazwyczaj oznacza wyzerowanie trendu i sygnalizuje jego koniec.

Wszystkie znaki wskazują na to, że niedźwiedzie dopiero teraz, po raz pierwszy od kwietnia 2020 roku, mają kontrolę nad czołową kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej i nie zamierzają tak łatwo odpuścić.

Na krótszych przedziałach czasowych ADX osiągnął odczyt 70, pokazując jak silne są niedźwiedzie. Siła trendu odpowiada początkowej sile, która wypchnęła Bitcoina powyżej 14 000 USD.


Od tego momentu, z każdym kolejnym lokalnym szczytem, dzienny trend byka słabł, aż niedźwiedzie w końcu przypuściły atak. Każda dywergencja na powyższym wykresie pokazuje osłabienie trendu w działaniu. Może to również sugerować, że niedźwiedzie mogą mieć kilka słabnących szczytów z głębszymi dołkami, zanim dojdzie do jakiegokolwiek prawdziwego odwrócenia.

Na razie, ostatni rajd Bitcoina z powrotem powyżej 40 000 USD może być czymś więcej niż pułapką na byki zastawioną przez figlarne niedźwiedzie wychodzące właśnie z hibernacji.

Udostępnij w social mediach: