Apple zezwoli na sprzedaż NFT w aplikacjach, ale pobierze 30% prowizji

Apple dodaje standaryzowaną akceptację aplikacji opartych na NFT, które będą dostępne w Apple App Store. Jednak firma uwzględnia standardowe 30% opłaty za wszystkie transakcje. Mechanizm NFT, który zdaniem wielu firm jest nierozsądny i po prostu niewykonalny dla ich istnienia w sklepie.

Dostosowanie Apple App Store

W raporcie przedstawionym po raz pierwszy przez Aidana Ryana w The Information, Apple podobno powiedział startupom, że NFT mogą być sprzedawane w aplikacjach wymienionych w Apple App Store, ale że cała sprzedaż NFT musi odbywać się poprzez zakupy w aplikacji, co podlegałoby wygórowanym opłatom Apple. Jak trafnie zauważa Ryan, zmusiło to młode projekty i platformy do ograniczenia funkcjonalności w aplikacji, aby uniknąć tych 30% opłat – pomimo faktu, że Apple nie odgrywa żadnej roli w ułatwianiu tych transakcji poza akceptacją obecności odpowiedniej aplikacji w aplikacji Sklep.

Bloger zajmujący się patentami technologicznymi, firma FOSS Patents, zauważyła, że ​​rzeczywiste koszty ponoszone przez programistów często przekraczają 30% prowizji, która jest często przytaczana przy odwoływaniu się do App Store. FOSS twierdzi, że niektóre obszary geograficzne podlegają opłatom, które mogą sięgać około 35%, i są zmuszone płacić za reklamy w wyszukiwarce. Założycielka Information Jessica Lessin podzieliła opinię, która została zacytowana przez FOSS i pojawia się, gdy prowizje Apple spotykają się z ogromną krytyką: „Czy są całe segmenty nowej gospodarki, które nie przechodzą przez App Store?”

Źródło:
NASDAQ: AAPL na TradingView.com

Debata o opłatach transakcyjnych

Dyrektor generalny Epic Games, Tim Sweeney, podzielił się swoimi przemyśleniami na ten temat w piątkowym tweecie, opisując mechanikę App Store jako „groteskowo zawyżoną usługę płatności w aplikacji”. Sweeney miał wiele konfliktów związanych z prowizjami App Store, ponieważ flagowy tytuł Epic „Fortnite” został usunięty z App Store po tym, jak Epic próbował obejść wspomnianą strukturę opłat. Sweeney od dawna twierdzi, że stawki prowizji Apple nie są przyjazne dla programistów i pozostawiają niewiele korzyści dla rozwoju branży.

Sweeney wcześniej zajmował neutralne stanowisko wobec NFT, ale od tego czasu Epic wykazał postawę, która nadal jest nastawiona na programistę (bez względu na to, czy obejmuje NFT, czy nie). Inni krytycy argumentowali, że takie stanowisko Apple dobrze wróży nadchodzącym konkurentom krypto-natywnym, takim jak spekulowany projekt „Solana mobile”.

Udostępnij w social mediach: