Ajay Banga-Mastercard: CBDC, Bitcoin czy stablecoiny

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wielu byłych krytyków zaczęło uznawać, a nawet przyjmować Bitcoina jako alternatywną klasę aktywów. Chociaż może tak być, dyrektor generalny Mastercard Ajay Banga zdecydowanie nie będzie jednym z nich w najbliższym czasie. 

Podczas niedawnego wywiadu przeprowadzonego przez Alana Murraya z Fortune, zapytany, co myśli o kryptowalutach, Banga powiedział:    

„Cyfrowe waluty banku centralnego są naprawdę interesujące. Trochę mniej stabilne monety. Bitcoin, nie do końca. ” 

Poglądy Banga nie są jednak nie na miejscu, ani nieoczekiwane. Przez długi czas był krytykiem największej kryptowaluty na świecie. Na przykład podczas wirtualnego Forum Fortune Global, które odbyło się w październiku, kpił ze zmienności Bitcoina. 

„Czy możesz sobie wyobrazić kogoś, kto jest wykluczony finansowo, handlując w sposób umożliwiający uwzględnienie waluty, która może kosztować równowartość dwóch butelek Coca-Coli dzisiaj i 21 butelek jutro? To nie jest sposób na ich zdobycie. W ten sposób „przestraszą się” systemu finansowego ”.

W rzeczywistości nazwał również kryptowaluty, które są poza kontrolą rządów, „śmieciami” z powodu ich chwiejnego charakteru. W tym miejscu warto również zauważyć, że Mastercard zrezygnowała ze współpracy ze Stowarzyszeniem Libra w lutym, głównie z powodu nacisków regulacyjnych na inicjatywę opartą na Facebooku. 

Chociaż jego niechęć do Bitcoina jest dobrze znana, Mastercard nie wahał się uzasadnić swoich poglądów na temat CBDC i stablecoinów. Według Banga, CBDC mogą być lepiej przystosowane do poprawy integracji finansowej na całym świecie. W rzeczywistości firma Mastercard niedawno wprowadziła platformę do testowania CBDC w środowisku wirtualnym, która pomogła już różnym bankom w ocenie i badaniu krajowych walut cyfrowych. 

Również w kwestii stablecoinów poglądy Banga i Mastercard pozostały spójne, a blog opublikowany przez portal informacyjny lidera usług płatniczych stwierdza: 

„Aby było jasne, nie wszystkie dzisiejsze kryptowaluty będą obsługiwane w naszej sieci. Chociaż stabilne monety są bardziej regulowane i niezawodne niż w niedawnej przeszłości, wiele z setek aktywów cyfrowych w obiegu nadal wymaga zaostrzenia środków zgodności, więc nie spełniają naszych wymagań ”.

Co zaskakujące, główny rywal Mastercard, Visa, wybrał zupełnie odwrotną drogę z Bitcoinem. Dyrektor generalny Al Kelly niedawno ujawnił, że Visa planuje umożliwić zakup najwyższej kryptowaluty, nazywając ją „cyfrowym złotem” w podcastie Fortune na początku tego miesiąca.

Źródło/tłumaczenie: AMBCrypto

 

Udostępnij w social mediach:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.