Oto, co zakończony właśnie halving może oznaczać dla górników i inwestorów.
Czwarty halving Bitcoina, bardzo oczekiwane wydarzenie mające miejsce co cztery lata w świecie kryptowalut, w końcu miało miejsce.
Wydarzenie to, zmniejszające nagrodę za blok Bitcoina z 6,25 BTC do 3,125 BTC, stanowi kluczowy moment w branży. W rezultacie dzienna emisja Bitcoina została zmniejszona o połowę i wynosi obecnie około 450 Bitcoinów w porównaniu do poprzednich około 900. Redukcja ta będzie trwała do około 2140 r., kiedy to zostanie wydobyty ostatni BTC.
Dlaczego halving Bitcoina ma znaczenie?
Czwarty halving, który dotknął Bitcoina na wysokości bloku 840 000, ma znaczenie ze względu na jego wpływ na zmienność BTC, która ma tendencję do nasilania się po każdym takim wydarzeniu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zmniejsza się dostępna podaż, co z kolei podnosi wartość jeszcze niewydobytego Bitcoina, czyniąc go bardziej atrakcyjnym dla inwestorów.
To zwiększone zainteresowanie jest widoczne w znacznym wolumenie BTC przenoszonych na adresy akumulacyjne przed wydarzeniem. W dniach poprzedzających halving Bitcoin wykazywał ogromną zmienność, a jego cena na krótko spadła poniżej 60 000 USD, by w ciągu tygodnia wzrosnąć do 65 000 USD. W chwili pisania tego tekstu, największa kryptowaluta na świecie notowana jest w okolicach tego ostatniego poziomu.
Zazwyczaj halving spowalnia tempo ekspansji podaży, choć kosztem górników Bitcoina, którzy stają w obliczu 50% redukcji nagród za bloki. Korekta ta może spowodować tymczasowy spadek wskaźnika hashowania sieci Bitcoin, ponieważ górnicy ze starszym i mniej energooszczędnym sprzętem mogą uznać, że ich operacje nie są już opłacalne i zdecydować się na zamknięcie.
Obecnie wskaźnik hashowania sieci waha się powyżej 630 Ehash/s, co stanowi spadek o 13,3% w porównaniu z niedawno ustanowionym szczytem 727 Ehash/s w marcu, według danych BitIinfoCharts. Trudność wydobywania Bitcoina również znajduje się na rekordowo wysokim poziomie 86,39 biliona po korekcie z zeszłego tygodnia, co sprawia, że wydobywanie bloków staje się coraz trudniejsze.
Ostatnie słowa Satoshiego
Po zakończeniu halvingu, ostatnie słowa Satoshi Nakamoto przed opuszczeniem kanałów mediów społecznościowych odbiły się echem wśród społeczności. Nakamoto, tajemniczy twórca Bitcoina, wdrożył funkcję halvingu jako zabezpieczenie przed ciągłą erozją wartości walut fiducjarnych. Jego wizja była zakorzeniona w rozwiązaniu fundamentalnej wady zaufania nieodłącznie związanej z walutami fiducjarnymi.
“Podstawowym problemem konwencjonalnej waluty jest zaufanie, które jest wymagane do jej funkcjonowania. Należy ufać bankowi centralnemu, że nie zdeprecjonuje waluty, ale historia walut fiducjarnych jest pełna naruszeń tego zaufania”.
Bitcoin przeszedł długą drogę od ostatnich słów Satoshi Nakamoto. Branża, jako całość, była świadkiem znaczących postępów naznaczonych poważnymi aktualizacjami i przełomami.
Z drugiej strony, wprowadzenie spot i przyszłych funduszy ETF zapewniło inwestorom dostęp do Bitcoina, zwiększając jego atrakcyjność i akceptację w tradycyjnych kręgach finansowych. Zmiany te zasadniczo podkreślają ewolucję Bitcoina od nowatorskiej koncepcji do uznanej na całym świecie klasy aktywów, która obecnie kształtuje przyszłość finansów.