Rozliczanie kryptowalut – najważniejsze aspekty
Transakcje na kryptowalutach są regulowane przez ustawę o podatku dochodowym dla osób fizycznych. Występują tam one pod pojęciem waluty wirtualnej. Należy pamiętać o uwzględnieniu transakcji krypto-fiat i innych zdarzeń podatkowych w swoim zeznaniu podatkowym PIT-38.
Kiedy następuje zdarzenie podatkowe na kryptowalutach?
Zdarzenie podatkowe, rozumiane formalnie jako odpłatne zbycie waluty wirtualnej, występuje przede wszystkim w przypadku transakcji krypto-fiat. Zamieniając walutę fiat na krypto, czyli np. złotówki na bitcoina lub euro na USDC powstaje zakup, a więc nasz koszt. Taki koszt należy bezwzględnie wykazać w zeznaniu podatkowym – nawet jeżeli zakupy są jedynymi transakcjami dokonanymi w ciągu roku. Przychodem jest także zamiana waluty wirtualnej na inne dobro, usługę lub prawo majątkowe
Sprzedażą kryptowalut będzie zatem nie tylko zamiana bitcoina na złotówki, czy też solany na dolary, ale także np. zakup kawy za BUSD używając karty Binance Card, zakup samochodu za BTC, czy też zakup złota za bitcoiny.
Oznacza to, że każdą transakcję generującą zdarzenie podatkowe należy uwzględnić w deklaracji podatkowej.
Warto także zaznaczyć, że sprzedając kryptowalutę do waluty obcej, jak np. USD, czy EUR, należy zastosować odpowiedni kurs z tabeli NBP z roboczego dnia poprzedzającego transakcję. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że taka sytuacja często ma miejsce podczas korzystania z kart typu Binance Card, Nexo Card, BlockFi, Crypto.com, czy Coinbase Card. Jeżeli korzystamy z takich kart na co dzień, to ilość transakcji, w których musimy odszukać i zastosować odpowiedni kurs waluty obcej może być bardzo duża.
Są jednak transakcje kupna i sprzedaży kryptowalut, które nie powodują obowiązków podatkowych. Są nimi operacje na rynku krypto-krypto, jak np. zamiana BTC na SOL, czy też ETH na BNB. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na stable-coiny, które nie generują zdarzenia podatkowego. Są to bowiem kryptowaluty, które cechują się kursem zbliżonym do ich walutowego odpowiednika oferując stabilny kurs i stanowiąc stabilną alternatywę walut fiducjarnych. Jako że są one technicznie kryptowalutami, to wymiana np. BTC na stablecoin USDC nie stanowi przychodu. W związku z tym od takiej operacji nie będziemy płacić podatku. Należy jednak pamiętać, że kupując produkty za USDC występuje odpłatne zbycie kryptowalut (przychód) i takie operacje należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym.
Czy należy dokumentować transakcje krypto-krypto?
Choć same transakcje krypto-krypto są neutralne podatkowo, to warto je również szczegółowo udokumentować. Nie wyklucza to bowiem potencjalnej konieczności wykazania pochodzenia środków w przypadku „trejdów życia”. Inaczej mówiąc, w przypadku, gdy posiadamy udokumentowane np. wyłącznie 2 transakcje: kupno 0,1 BTC i po pewnym czasie sprzedaż 2 BTC, to taka sytuacja może rodzić niejasności. W związku z tym w przypadku kontroli podatkowej może wystąpić konieczność udokumentowania historii transakcji, z której będzie jasno wynikać, w jaki sposób z 0,1 BTC doszliśmy do 2 BTC. Niejasności rodzą zagrożenie nałożenia podatku w wysokości 75% od nieujawnionych źródeł dochodu. Dlatego warto szczegółowo dokumentować swoje transakcje, w tym na rynku krypto-krypto.
Jak udokumentować transakcje na kryptowalutach?
Choć nie ma dokładnych wytycznych dotyczących sposobu dokumentowania transakcji związanych z obrotem walutami wirtualnymi, to taką dokumentację należy posiadać. Ustawa wskazuje bowiem, że kosztami są udokumentowane wydatki związane z nabyciem lub zbyciem kryptowalut.
Jak zatem powinna wyglądać taka dokumentacja? Przede wszystkim powinna zawierać pełną historię transakcji – zarówno te, które rodzą zdarzenia podatkowe, jak i te, które są neutralne podatkowo (wymiana krypto-krypto). Giełdy umożliwiają eksport takiej historii do pliku. Warto to zrobić i przechowywać ją w bezpiecznym miejscu, gdyż potencjalny upadek giełdy może pozbawić nas nie tylko zgromadzonych na niej środków, ale także uniemożliwić dostęp do historii.
Dokumentacja powinna także uzasadniać kwotę wpisaną do formularza PIT. Oznacza to, że każdą transakcję powinniśmy przeanalizować pod kątem tego, czy wpływa na uzyskany przychód i koszt. W przypadku kupna lub sprzedaży z udziałem waluty obcej, należy pilnować tego, aby zastosować właściwy kurs NBP, tj. z dnia poprzedzającego transakcję. Przyjęcie niewłaściwego kursu wymiany (np. z dnia transakcji, czy nawet widocznej na koncie giełdowym w historii transakcji płatności kartą np. Binance Card) będzie podejściem niewłaściwym, które może być zakwestionowane podczas kontroli skarbowej.
Wykonanie rzetelnej dokumentacji może być zadaniem naprawdę wymagającym, w którym czai się wiele pułapek. Nawet początkujący krypto-inwestor doskonale wie, że pieniądzem są nie tylko fiaty, krypto i inne aktywa, ale także, często najdroższy jest czas. Analizowanie swoich transakcji i przygotowanie odpowiedniej dokumentacji podatkowej może pochłonąć mnóstwo cennych godzin, a i tak na koniec może pozostać niepewność. Istnieje jednak rozwiązanie, które ten czas pozwoli zaoszczędzić.
rozliczkryptowaluty.pl – najdłużej działająca platforma do wspomagania rozliczeń kryptowalut w Polsce!
Meandry podatkowe nie rzadko są rozterką inwestorów finansowych. Platforma rozliczkryptowaluty.pl przychodzi tutaj z pomocą, dzięki aplikacji ułatwiającej podatkowe krypto-rozliczenia. Znajdziesz tam też wartościowe artykuły związane z rozliczaniem kryptowalut, które w przystępny sposób wyjaśniają wiele kwestii.
rozliczkryptowaluty.pl jest najdłużej działającą na polskim rynku platformą ułatwiającą rozliczanie kryptowalut. Swój debiut miała w kwietniu 2018 roku i od tego czasu co roku pomaga wielu traderom rozliczać się z transakcji angażujących waluty wirtualne.
Jak działa system rozliczkryptowaluty.pl?
Zawarcie jakiejkolwiek transakcji krypto-fiat, jak i zamiana na towar lub usługę generuje zdarzenie podatkowe, które trzeba uwzględnić w zeznaniu podatkowym PIT-38. Niestety, niejednego słowo „PIT” przyprawia o zawrót głowy. Jeśli dodamy do tego transakcje na wielu giełdach i kantorach, transakcje krypto-krypto, czy wymiany do walut obcych, w których należy zastosować właściwy kurs wymiany, to stajemy przed naprawdę ciężkim zadaniem.
Ten proces znacznie ułatwia platforma rozliczkryptowaluty.pl, która na podstawie wyciągów z giełd i łączności z giełdami przez API w całkowicie zautomatyzowany sposób oblicza zysk, bądź nadwyżkę kosztów. Wartości wystarczy wpisać w swoją deklarację podatkową. Platforma posiada pełne wsparcie dla 13 najbardziej popularnych platform kryptowalut: Zonda, Binance, Revolut, Coinbase, Bitfinex, Kraken i wiele innych.
Co w przypadku, gdy giełda, na której obracałeś kryptowalutami nie posiada pełnego wsparcia? Albo dokonałeś transakcji w kantorze lub P2P? Twórcy aplikacji rozliczkryptowaluty.pl zatroszczyli się także o tych, którzy postanowili wybrać inną platformę do obracania swoimi krypto-aktywami. W takim przypadku wystarczy wprowadzić transakcje w specjalnie przygotowanym pliku Excel, który jest udostępniony na platformie, a następnie wgrać go do systemu.
Po zaimportowaniu transakcji platforma umożliwi wygenerowanie raportu do zeznania podatkowego i podpowie jak uzupełnić deklarację PIT-38 na jego podstawie.
Platforma oferuje bardzo szeroki zakres planów, które można wybrać w zależności od liczby dokonanych transakcji – bez ograniczeń na ilość kantorów bądź giełd, na których dokonywano wymiany walut wirtualnych*.
W ofercie znajdują się pakiety podzielone według ilości transakcji, wraz z ofertą na nieograniczoną liczbę operacji.
Dostępny jest także darmowy plan, który daje możliwość zapoznania się z platformą przed zakupem docelowego planu i wygenerowanie raportu podatkowego dla kilku transakcji.
W celu zapoznania się ze szczegółami oferty zachęcamy do odwiedzenia witryny:
https://rozliczkryptowaluty.pl/oferta/
Dodatkowo, specjalnie dla czytelników Coinspectora, mamy dedykowany rabat** w wysokości 10% z kodem COINSPECTOR
Ile podatku należy zapłacić?
Podatek od handlu kryptowalutami wynosi 19% i liczony jest od zysku wynikającego ze zbycia waluty wirtualnej. W przypadku dochodów przekraczających 1 milion zł dochody dodatkowo podlegają daninie solidarnościowej wynoszącej 4%.
W przypadku potocznie rozumianej straty wynikającej ze sprzedaży waluty wirtualnej, bądź zakupu kryptowalut nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku. Wartość kosztów należy jednakże uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Nadwyżka kosztów, o której tutaj mowa, pozwoli nam zmniejszyć podatek w przyszłych latach poprzez obniżenie dochodu.
* – nie dotyczy planów typu Standard FIFO dedykowanych dla lat podatkowych sprzed nowelizacji ustawy o podatku dochodowym w 2019 r.
** – Kod można wykorzystać na dowolny plan.
Kod rabatowy może być wprowadzony po wyborze metody płatności; ważność kodu – do odwołania; rabat naliczony przy użyciu kodu można łączyć ze zniżką związaną z płatnością za pomocą kryptowalut; promocja nie wyklucza możliwości skorzystania z kodu rabatowego.