Dua Crypto ustaliła, że Holandia, Słowenia i Szwajcaria są najbardziej kryptowalutowymi narodami w Europie.
Według badań Dua Crypto, Holandia jest najbardziej zainteresowanym kryptowalutami narodem europejskim. Rosja (gdzie miejscowy bank centralny jest przeważnie negatywnie nastawiony do tej klasy aktywów) jest na dole listy.
Bitcoin (BTC) jest najpopularniejszą walutą cyfrową w większości krajów, a Dogecoin (DOGE) zajmuje drugie miejsce.
Holendrzy na szczycie
W badaniu oszacowano, że mieszkańcy Holandii przeprowadzili największą liczbę wyszukiwań związanych z kryptowalutami na mieszkańca (0,1299). Ulubieńcem mieszkańców jest wiodące pod względem kapitalizacji rynkowej aktywo cyfrowe – Bitcoin, natomiast popularne memecoin – Dogecoin – i Cardano zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce.
Na drugim miejscu jest Słowenia z 0,1181 wyszukiwań na mieszkańca, a Szwajcarię zamyka pierwsza trójka ze wskaźnikiem 0,0888. Bitcoin, Dogecoin i Ethereum to najpopularniejsze aktywa cyfrowe w obu alpejskich krajach.
Słowenia nie po raz pierwszy znalazła się na pierwszych stronach gazet. Firma lotnicza Fast Private Jet opisała go jako kraj najbardziej przyjazny kryptowalutom na świecie, ponieważ ma najwięcej miejsc, w których waluty cyfrowe są akceptowane jako metoda płatności. Jednocześnie jego stolica – Lublana – jest najbardziej przyjaznym miejscem w Europie dla firm z branży blockchain.
Dua Crypto ustaliła, że Rosja jest najmniej zainteresowanym krajem europejskim aktywami cyfrowymi (0,0050 wyszukiwań na mieszkańca). Władze krajowe nie są całkiem otwarte na tę klasę aktywów, w zeszłym roku bank centralny zaproponował całkowity zakaz ich stosowania.
Białoruś i Mołdawia (kraje byłego Związku Radzieckiego) również znajdują się na dole listy, ze wskaźnikami 0,0080 i 0,0069.
A co w skali globalnej?
Firma śledząca ceny kryptowalut CoinGecko przeprowadziła latem ubiegłego roku podobne badanie, szacując, że Nigeria jest najbardziej kryptowalutowym krajem na świecie. Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Singapur, które niedawno stały się hubami blockchain, zajęły drugie i trzecie miejsce.
Bobby Ong – współzałożyciel CoinGecko – powiedział, że mieszkańcy tych krajów są najbardziej skłonni do “kupowania dipów” i w większości wskoczyli na pokład samolotu z myślą o dłuższej perspektywie.
Oprócz ogromnego entuzjazmu w klasie aktywów, duża część Nigeryjczyków wydaje się być HODLers. Badania KuCoin z kwietnia 2022 roku sugerują, że mniej więcej co trzecia dorosła osoba w tym afrykańskim kraju ma jakiś kontakt z kryptowalutami.
Giełda argumentowała, że zainteresowanie może być napędzane przez ograniczony dostęp do tradycyjnych usług finansowych w tym regionie.