Czy po upadku bankowego giganta rezerwy stablecoinów Circle są wystarczająco duże, aby w pełni zabezpieczyć USDC?
Po drugim co do wielkości upadku banku w historii USA w piątek, uczestnicy rynku obawiają się, które firmy mogą zostać złapane w wir wydarzeń związanych z Silicon Valley Bank (SVB).
Oto, co na temat upadku banku mają do powiedzenia inwestorzy venture capital i główni dyrektorzy z branży kryptowalutowej – i dlaczego społeczność kryptowalutowa ma oko na Circle w następstwie tego wydarzenia.
USDC, drugi co do wielkości stablecoin, wyemitowany przez Circle, stracił swoją pozycję na wielu giełdach. W momencie pisania tego tekstu, według danych CoinGeko, jego cena wynosi około 0,94 USD.
Warto jednak zauważyć, że Circle oświadczyło, że firma nadal działa normalnie, mimo że 25% ich rezerw gotówkowych znajduje się na SVB – około 3,3 mld USD.
Czy Circle ma kłopoty?
Raport stwierdza, że pod koniec stycznia rezerwy gotówkowe Circle znajdowały się w amerykańskich instytucjach finansowych, takich jak “Bank of New York Mellon, Citizens Trust Bank, Customers Bank, New York Community Bank, oddział Flagstar Bank, N.A., Signature Bank, Silicon Valley Bank oraz Silvergate Bank”.
W raporcie podano, że we wszystkich tych instytucjach znajduje się około 9,88 miliarda dolarów, ale na stronie Circle poświęconej przejrzystości podano, że liczba ta wzrosła do 11,4 miliarda dolarów. Stanowi to około 26,3% rezerw Circle – reszta była przechowywana w amerykańskich papierach skarbowych.
Łączne rezerwy Circle o wartości 42,3 mld USD były tylko o około 0,1% wyższe niż zadłużenie w formie tokenów, wynoszące 42,2 mld USD. Według CoinGecko, kapitalizacja rynkowa USDC wynosi 42,8 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 900 milionów dolarów w porównaniu do stanu sprzed czterech godzin.
W chwili pisania tego tekstu Circle nie opublikował jeszcze oświadczenia, w którym dokładnie określiłby, jaka część jego rezerw jest przechowywana u poszczególnych partnerów bankowych. Jednak 12 miesięcy temu Circle ogłosiło, że BNY Melon jest “głównym depozytariuszem” rezerw USDC. Wyjaśnił on również, że niewielka część rezerw przechowywanych w Silvergate – banku kryptowalutowym, który w tym tygodniu został dobrowolnie zlikwidowany – została już przeniesiona do innych partnerów bankowych.
Inny z partnerów Circle, Signature Bank, wydaje się być alternatywą pierwszego wyboru dla firm kryptowalutowych dystansujących się od Silvergate. Jednak nawet ta firma spadła w piątek o 22% w związku z powszechnymi obawami dotyczącymi bankowości wokół SVB.
Tether i Binance
Tether – największy na świecie emitent stablecoinów – nie wydaje się być pod taką samą presją. Zapytany o to na Twitterze, dyrektor techniczny Tethera Paolo Ardoino powiedział, że firma nie ma żadnej ekspozycji na SVB.
Po upadku SVB, uczestnicy rynku wydają się wyrzucać USDC i DAI (kryptowaluta oparta na stablecoinach w dużej mierze składająca się z rezerw USDC) na USDT Tethera w 3pool DeFi protocol Curve.
Ardoinio nazwał aktywność w ramach puli “ucieczką do bezpieczeństwa” na Twitterze. Dominacja stablecoinów Tethera pozostaje na szczycie i wynosi 53,3%, jak podaje DeFi Llama.
Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, również potwierdził, że jego firma – największa na świecie giełda kryptowalut – nie jest związana z Bankiem z Doliny Krzemowej.