Cena Bitcoina wzrosła w czwartek do ATH, powodując miesięczny spadek podaży o połowę. Tymczasem największa kryptowaluta rośnie skokowo już na całym świecie.
W marcu rynki odnotowują gwałtowne wzrosty cen BTC z kilku powodów
Inwestorzy instytucjonalni dokonali głębokich zakupów po tym, jak SEC otworzyła Wall Street dostęp do ekspozycji na cenę Bitcoina za pośrednictwem depozytowych funduszy ETF typu spot. To tylko potęguje szok związany z niedoborem, ponieważ w przyszłym miesiącu podaż zmniejszy się o połowę.
Jednak wielu strategów handlu kryptowalutami blockchain uważa, że trudno jest przecenić znaczenie zatwierdzenia ETF przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Nowy paradygmat nie tylko pozwala regulowanym inwestorom to robić.
Jest on zwieńczeniem roku niezwykle przyjaznej i przychylnej polityki dla Bitcoina i kryptowalut na salach sądowych i w organach ustawodawczych Stanów Zjednoczonych. Ryzyko przyjęcia przez Stany Zjednoczone uciążliwych przepisów od dawna stanowiło ważny czynnik hamujący ceny Bitcoina na rynku.
W wyniku zatwierdzenia ETF Bitcoin przez SEC, zagrożenie to znacznie się zmniejszyło. Zamiast tego możesz teraz kupić część kryptowaluty warstwy bazowej blockchain na Wall Street z tego samego miejsca, w którym możesz kupić udziały w firmie Coca-Cola lub Chevrolet.
Ale to nie tylko impreza w USA dla Bitcoina w tym roku. Oto siedem sygnałów świadczących o tym, że w 2024 r. Bitcoin nadal będzie rządził światem poza Stanami Zjednoczonymi.
Kimchi Premium osiąga 2-letni szczyt
Kimchi Premium, czyli kwota, jaką Koreańczycy płacą powyżej średniej światowej ceny Bitcoina na giełdzie, wzrosła 6 marca do 27-miesięcznego szczytu na poziomie 10,32%, sygnalizując gwałtowny wzrost popytu na BTC ze strony Koreańczyków z Południa.
Traderzy kryptowalutowi i inwestorzy oszczędzający w Korei Południowej płacą za Bitcoina wyższe ceny niż większość świata, ponieważ surowe lokalne kontrole kapitałowe powodują ciągły niedobór BTC w kraju Półwyspu Wschodnioazjatyckiego. Został on nazwany premią kimchi na cześć charakterystycznej koreańskiej pikantnej potrawy z kapusty.
Salwador zwiększył swoje zasoby o 50%
Latynoamerykański naród Salwadoru skorzystał z inwestycji swojego rządu w Bitcoin, aby trzymać go w swoim skarbcu narodowym. Kraj Ameryki Środkowej zakupił 2 380 Bitcoinów po średniej cenie 44 300 USD. Tymczasem całkowita inwestycja w wysokości 105 milionów dolarów wzrosła o ponad 50% i jest dziś warta około 166 milionów dolarów.
Naród Salwadoru w przeważającej większości ponownie wybrał prezydenta Nayiba Bukele na kolejną kadencję w oparciu o popularność jego polityki ograniczania przestępczości i przyszłościowego myślenia o świecie. Bukele podjął inicjatywę od 2021 r., aby oficjalnie przyjąć Bitcoin jako zatwierdzony przez rząd legalny środek płatniczy.
Nigeryjczycy i Wenezuelczycy oszczędzają w Bitcoinie
Organizacja non-profit Foundation for Economic Education (FEE) z Atlanty w stanie Georgia poinformowała niedawno, że Nigeria podąża za wenezuelskim trendem nadmiernego indeksowania adopcji Bitcoina, aby wykorzystać bezpieczną, odporną na inflację kryptowalutę jako schronienie dla swoich oszczędności przed katastrofalną hiperinflacją nigeryjskiej nairy i wenezuelskiego boliwara.
Gospodarki obu krajów są w dużym stopniu uzależnione od eksportu ropy naftowej. W połączeniu z poważnym złym zarządzaniem systemem finansowym przez rządy obu krajów od dziesięcioleci, okresy szczytowej inflacji w dolarach amerykańskich podsycają hiperinflację w tych wasalach globalnej gospodarki petrodolarowej. Bitcoin dał ludziom, którzy tam mieszkają, sposób na to, aby ich oszczędności nie obniżyły się w myszy i dynie po tym, jak banki centralne bawią się prasą drukarską.
Prawicowcy tacy jak prezydent Bukele entuzjastycznie wspierają Bitcoina, ponieważ może on konkurować z walutami kilku lewicowych krajów, takich jak Wenezuela i Nigeria. Ale lewicowcy mogą pewnego dnia zacząć przyjmować Bitcoin z moralnym zapałem swoich odpowiedników, aby pomóc ludziom w rozwijających się gospodarkach znaleźć sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.
Japońskie fundusze inwestycyjne na Hodl
Wygląda na to, że Japonia otwiera drogę do umożliwienia prywatnym firmom venture capital posiadania Bitcoina. Administracja japońskiego premiera Fumio Kishidy zgodziła się w lutym przedłożyć rządowi projekt ustawy ze zmianami dodanymi do wcześniejszej wersji zatwierdzonej przez jego gabinet.
Tekst ustawy mówi, że “zostaną podjęte środki w celu dodania kryptowalut do listy aktywów, które mogą być nabywane i posiadane przez inwestycyjne spółki komandytowe”. Program gospodarczy Kishidy mający na celu zwiększenie japońskiego PKB obejmuje przyjęcie technologii Web 3.0 i złagodzenie niektórych krajowych ograniczeń dotyczących kryptowalut.
Uruchomienie niemieckiej regulowanej platformy spot
Niemcy są największą gospodarką w Europie pod względem produktu krajowego brutto. Właśnie pojawiła się na nim nowa regulowana platforma kryptowalutowa typu spot uruchomiona przez krajową firmę z rynku kapitałowego. Niemiecki bank Deutsche Boerse ogłosił 5 marca, że uruchomił regulowaną przez rząd giełdę kryptowalut dla inwestorów kryptowalutowych.
Niemiecka firma zajmująca się rynkiem kapitałowym ogłosiła plany dotyczące giełdy w zeszłym roku. W lutym otrzymał on licencje od lokalnych organów regulacyjnych. Niemiecki gigant bankowy DZ Bank ogłosił w lutym, że uruchomi on usługę handlu kryptowalutami w 2024 roku.
Ankieta przeprowadzona w lipcu 2023 r. wykazała, że 50% Niemców postrzega kryptowaluty pozytywnie jako inwestycję długoterminową. Tymczasem 22% podejrzewa, że może on uczynić ich bogatymi z dnia na dzień.
Coinbase przenosi się do Francji
Podczas gdy Niemcy świętują nową giełdę sznyclem i Fantą, Francuzi wkrótce będą mogli zalogować się do Coinbase, aby handlować kryptowalutami. Giełda kryptowalut z San Francisco rozpoczęła rok od uzyskania zgody lokalnych organów regulacyjnych na prowadzenie działalności we Francji. Podobnie jak japoński Kishida, prezydent Francji Emmanuel Macron planuje uczynić swój kraj głównym skrzyżowaniem dla sztucznej inteligencji i kryptowalut.
Ponadto obiecał miliardy euro dotacji rządowych, aby pomóc w finansowaniu francuskich projektów. Według francuskiej firmy analitycznej Toluna, 10% dorosłych Francuzów posiada kryptowaluty, a 24% twierdzi, że planuje kupować, sprzedawać lub handlować takowymi aktywami w przyszłym roku.
VanEck Spot Bitcoin ETF w Australii
Amerykański zarządzający funduszami typu ETF (exchange-traded fund) VanEck zmierza w kierunku uruchomienia funduszu ETF typu spot Bitcoin na rynek australijski. Dyrektor generalny Van Eck Australia Arian Neiron powiedział niedawno, że jego firma otrzymała “znaczny wzrost” popytu na ETF Bitcoin notowany na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (ASX).
Neiron powiedział w oświadczeniu, że firma nadal potrzebuje zgody organu nadzoru finansowego, Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC).
“Nadal istnieje wiele przeszkód z punktu widzenia ram regulacyjnych i giełdowych, przez które należy przejść, a także uzyskać zgodę ASIC, zanim zobaczymy ETF Bitcoin na ASX” – stwierdził.