2021 rekordowym rokiem dla kryptowalut i górników

Jak wskazuje raport The Block Research, górnicy bitcoinów wygenerowali ponad 15 miliardów dolarów przychodów w 2021 r. Kryptowaluty osiągnęły rynkowe maksimum ceny, a kapitalizacja rynku osiągnęła rekordowy poziom.

Jak czytamy: “(…) bitcoin osiągnął 69 000 USD na początku listopada, co oznacza zwrot ponad 140% w skali roku. Warto zauważyć, że wszystkie kryptowaluty z pierwszej dziesiątki (…) z wyłączeniem stablecoinów odnotowały dodatnie stopy zwrotu”.

https://www.theblockcrypto.com/data/crypto-markets/spot

Odnosząc się do powyższego wykresu, warto wskazać, że 2021 r. rósł w tempie wykładniczym. Kiedy w listopadzie 2020 r. wolumeny kontraktów na BTC wszystkich głównych giełd zostały zsumowane, ich łączna wartość wyniosła 869 mld USD, Od tego czasu wolumeny w dolarach przekroczyły 1 bilion USD, osiągając tym samym szczyt na poziomie 2,4 biliona USD w maju.

Warto dodać, że w tym roku górowały prywatne inwestycje w firmy kryptowalutowe, a startupy otrzymały ponadprzeciętne kwoty finansowania.

Stablecoiny

Stablecoiny w danym roku okazały sie jednym z bardziej wzrostowych aktywów. Co więcej, część z nich pozyskała nawet wsparcie instytucjonalne. Takie działanie przedłożyły się z pewnością na nowe grono odbiorców, tym samym zwiększając zainteresowanie obszaru części technologii blockchain. Jak wskazuje analiza przedstawiona w dokumencie The Block Crypto, całkowita ich podaż wzrosła o 388% – z 29 mld USD do 140 mld USD. Przy czym, w roku 2021 odnotowano wolumen powyżej 5 bilionów USD, co w stosunku do roku 2020 daje 370% wzrost.

Dochody górników

Warto przy tym odnieść się do dochodu górników, którzy w analizowanym roku odnotowali ilość wydobywanych BTC na dość wysokim poziomie. Bowiem szacuje się, iż od początku roku górnicy BTC wygenerowali łącznie 15,3 miliarda dolarów przychodu. Tak odnotowana wartość przekłada się na wniosek, że przychód ten w porównaniu z rokiem poprzednim stał się rekordowy. Kwartalne przychody górników BTC zostały zaprezentowane na wykresie poniżej.

Wydobycie BTC w omawianym roku było tradycyjnie zdominowane przez Chiny ze względu na niższe koszta energii, minimalne koszty ogólne czy przez bliską odległość dużych producentów.

Czy 2022 r. będzie kolejnym rokiem przekraczającym dotychczasowe normy zarówno wartości kryptowalut, jak i obszaru ich zainteresowania? Na takie podsumowanie musimy poczekać na koniec przyszłego roku. Jednak już teraz z pewnością możemy stwierdzić, że rozwój kryptowalut nabiera już pokaźnego tempa.

Z całym raportem The Block Crypto można zapoznać się pod poniższym linkiem:

https://www.tbstat.com/wp/uploads/2021/12/The-Block-Research-2022-Digital-Asset-Outlook.v2.pdf

Udostępnij w social mediach: